top of page
  • Zdjęcie autoraOpus Unicus

Natalia Niemen jakiej nie znacie. ARTYSTKA, MATKA KOBIETA - CZŁOWIEK

Zaktualizowano: 18 maj

Sztuka kobiet Opus Unicus nie mogła pominąć twórczości Artystki Natalii Niemen.

Natalii - kobiety, matki, artystki, wrażliwego CZŁOWIEKA, poszukującego, jak każdy z nas swojej tożsamości.

AUTOPORTRET Natalia Niemen

Nie bez przyczyny wczoraj udostępniliśmy w naszych mediach społecznościowych słowa dr Jacka Kurka o Dorze Maar, gdyż nie możemy pominąć oczywistego faktu, iż  Artystka mierzy się z życiem w cieniu wielkiego mężczyzny, w jej przypadku ojca, zupełnie niepotrzebnie — gdyż ona sama jest bardzo ciekawą i wartościową postacią — mającą wiele do powiedzenia w przestrzeni artystycznej. Dla niej samej i jej osobistej twórczości spotkaliśmy się z nią. U nas poznacie Natalię i jej osobistą twórczość, która towarzyszy Artystce od najmłodszych lat. Natalia wyraża siebie w przestrzeni sztuk wizualnych, pisze również wiersze, śpiewa. Dawno nie spotkaliśmy człowiek tak otwartego  i  tak ciekawego innych.Dziś nasza Prezes, Artystka, rozkochana w sztukach wszelakich, Iwona SZOKA miała olbrzymią przyjemność spotkać się z NATALIĄ Niemen w pracowni, w związku z przyjętym zaproszeniem przez Natalię - do naszego projektu poświęconego KOBIETOM. 

Sztuka Kobiet. Pomiędzy fazami księżyca na Śląsku. Głos kobiet jest warty wysłuchania. 

Artystki rozmawiały o malarstwie, życiu, wszak sztuka jest przyczynkiem do rozmów o nim, rysunkach, kresce, która w przypadku pasteli przenosi nas w czasoprzestrzeń Witkacego.

Natalia, kobieta - ma wiele do powiedzenia, to wykuta w ogniu doświadczeń, jak większość kobiet - Artystka, którą warto wydobyć na światło dzienne.

13 czerwca, godz.18:30, zapraszamy Państwa na WERNISAŻ - NATALIA JAKIEJ NIE ZNACIE.


Iwona Szoka, nie tak dawno, oglądała wspaniałą wystawę Mistrza Siudmaka w Galerii Tichauer, powiedziała, iż rysunki Natalii - wykonane ołówkiem, momentami uderzały kunsztem zredukowanych kresek- oddających przestrzenne formy mistrza, tak jak szkic Artystki - Pelikan. Przypomina drogę jaką przeszedł sam Mistrz Wojciech Siudmak, w ewolucji swoich szkiców — od przepełnionych siatką linii, do mistrzowskiej redukcji - tylko do tych niezbędnych.


Natalia Niemen, detal pracy w procesie tworzenia postaci-kobiety, która podąża wzrokiem za widzem.

Ujmujące były prace malarskie, w których Artystka zaklęła niesamowite historie, tj. drogę do „Samoukochania”,  społeczne oczekiwania względem „boskości — kobiety matki” - co często odhumanizowuje postrzeganie kobiet i redukuje je do narzuconych ról, zwłaszcza w przestrzeni publicznej, społecznej, w zderzeniu z którymi zaciera się oblicze KOBIETY - CZŁOWIEKA.


SAMOUKOCHANIE Natalia Niemen, fragment obrazu

Z jej prac bije miłość, droga samo zrozumienia, tęsknota, niedosyt, czyli to co napędza nas do działania,  widzimy w nich  relacje, oczekiwania - własne, społeczne, rozczarowania, spełnienie, radości i smutki;  wszystko co ludzkie i znane każdemu z nas, na nasz własny unikatowy sposób.

W pozornie niedokończonych pracach, niczym nasze trwające życie, przykuwają uwagę i poruszają, charakterystyczne dla Natalii detale, majaczące na płótnach, symbolizujące historie z życia; życia, które jest sumą wycinków rzeczywistości, które czyni nas odrębnymi, wyjątkowymi postaciami. 

W pracach NATALII możemy przeglądać się niczym w lustrze, utożsamiać, odnaleźć w nich nasze własne doświadczenia, doświadczenia milionów kobiet, ludzi, na przestrzeni dziejów. Ujmująca jest drogą jaką opowiada swoją twórczością NATALIA - ARTYSTKA - KOBIETA - MATKA - CZŁOWIEK.


Prace NATALI NIEMEN są niczym talizman, przynoszące siłę, gdy jej brakuje w zderzeniu z codziennością. Tą siłą są przepełnione.

O samych pracach Natalii, ich symbolice będziemy pisali jeszcze nie raz, lecz najlepiej opowie o nich — ona sama, gdy spotkacie się z Nią w Opus Unicus podczas wernisażu. Może sprawi nam i Wam przyjemność — da się namówić na pokazanie Państwu swojego szkicownika. Warto go obejrzeć. Przedstawia jej codzienną pracę, treningi nad warsztatem, szkice postaci, detale.


NATALIA Niemen, fragment obrazu SAMOUKOCHANIE, w procesie tworzenia.

W Opus Unius każdy może być sobą.  Hołdujemy zasadzie — bezpiecznej przystani,  w której każde dzieło, każdy człowiek jest ważny i może czuć się tym kim jest, bez względu na płeć, pochodzenie, doświadczenie, gdzie może z nami dzielić miłość do sztuki i tą miłością dzielić z innymi. Przyświeca nam #SztukaŁączy oraz #SztukaPozytywna, a taką sztuką, bez wątpienia jest sztuka Natalii Niemen, wystarczy spojrzeć na fragment "Samoukochania", który niesie przesłanie abyśmy kochali siebie, pozwolili sobie na to abyśmy byli dla siebie dobrzy. Gdy zaczniemy akceptować i kochać siebie, takimi jakimi jesteśmy, łatwiej będzie nam kochać i akceptować innych, wraz z ich doskonałościami, ale przede wszystkim wadami. Zacznijmy to czynić od siebie samych, mówi swoją pracą - Natalia Niemen.
30 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page