To wystawy malarstwa Iwony Szoka, zwracające uwagę na wartości, bliskie sercom i umysłom nas wszystkich, których myśli krążą pod wspólnym niebem. Artystka dotyka tematów ważnych, w subtelny sposób zwracając uwagę na to co nurtuje współczesne społeczeństwo, żongluje symbolami takimi jak woda i powietrze nadając im również bardziej osobiste wartości.
To wytrawna symbolistka, która w delikatnych formach potrafi przedstawić poważne tematy, często bolesne, dotykające psychiki jednostek, współczesnych problemów, tęsknot. Inspiruje do pozytywnych zmian i walki o marzenia.
W takiej nietuzinkowej formie zapraszamy Państwa na wystawę. Nie zobaczycie rzędu sztalug ustawionych na baczność w dniu, w którym spotkacie się z artystką, będą to wyspy, na które zapraszamy Was, będziecie mogli wejść w osobistą relację z dziełem. W sposób naturalny, rozsiadając się na kanapie, czy w fotelu naprzeciwko obrazu, nawiązując z nim osobistą relację.
Prowadząc dyskurs.
O zaklętych myślach i symbolach w jej pracach mogli Państwo porozmawiać z artystką w piątek 22.03.2024 r. podczas XX Festiwalu Nauki Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz podczas wspaniałej uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa mistrzowi słowa Panu Jackowi Cyganowi, który również na pamiątkę tego wydarzenie został obdarowany przez Akademię WSB i artystkę obrazem "ROzMOWA chMUR".
Iwona SZOKA to malarka, projektantka, działaczka społeczna m.in. na rzecz godnego miejsca kultury w życiu każdego z nas, propagatorka miłości do sztuk wszelakich i ich znaczenia w życiu codziennym, twórczyni Fundacji Opus Unicus, zaangażowana w działania wokół #SztukaŁączy #SztukaŚląska # SztukaKobiet #KulturaŚląska
Holistyczne postrzeganie rzeczywistości, zaszczepione szerokim wykształceniem, przenosi na swoje prace.
Prowadzi wykłady o znaczeniu sztuki w życiu codziennym. Jej myśli krążą pomiędzy niebem a przyziemnością. Poza wykształceniem artystycznym, miała przyjemność studiować historię sztuki, inżynierię budowlaną, ukończyła również prawo. Krzewi miłość do zdobywania wiedzy oraz poszukiwania radości w nauce, sztuce, sporcie, w zgłębianiu siebie. Inspiruje do realizacji marzeń, bez względu na wiek, płeć i pochodzenie.
Tworzy w nurcie symbolizmu, nieobcy jest jej tonalizm, surrealizm oraz sztuka zaangażowana. Optymistka - rozkochana w sztukach wszelakich, mówi o swojej twórczości, iż niesiona jest muzyką i emocjami, żywiołami. Umiłowała wspaniałą współczesną muzyczną sztukę śląską , której wybitnym reprezentantem jest m.in. BIG BAND ŚLĄSKI , pod batutą Maestro Grzegorza Nagórskiego, uwielbia gitarę Grzegorza Kapołki i Dariusza Ziółka, wielokulturowe dzieła Michała Barańskiego. Kocha jazz, muzykę klasyczną, mówi, że nie ogranicza miłości do nazw, tak jak nie ogranicza sztuk wizualnych, pragnie je czuć.
Ukojenia i skrzydeł szuka we wspaniałych dźwiękach, które znajduje m.in. na płytach winylowych wydawanych przez wytwórnię AC RECORDS, pod bacznym okiem Adama Czerwińskiego . Jak mawia o tych produkcjach :
"Każda z nich to wyjątkowe dzieło sztuki, począwszy od najdrobniejszego dźwięku, po wspaniałe grafiki okładek płyt, to doskonałe połączenie sztuki muzycznej i sztuk wizualnych, mój codzienny deser na dobranoc".
Bardzo ceni twórczość kompozytorki Ilony Damięckiej - muzykę jaką pisze. Ceni Korę, Renatę Przemyk, od dzieciństwa Małgorzatę Ostrowską, Ewę Bem i Ewę Demarczyk, Alicję Majewską. Jest serce i umysł prowadzi żywioł powietrza - rozkochana jest w wolności. Kocha książki, na ich kartach spisano wszystkie historie świata, podobnie mówi o sztukach wizualnych, które stanowi dla niej przyczynek do rozmów o życiu - z różnych punktów widzenia.
Mawia, że jest feministką, ale nie walczącą z mężczyznami, doskonale czuje się w ich towarzystwie, dlatego, że czuje się im równa, a jej prywatne, społeczne i zawodowe życie świadczy o tym, nie mniej czyni zabiegi w imię innych kobiet, by i one mogły czuć się tak jak ona - po prostu, by uwierzyły w siebie i byśmy mogli w przyszłości wszyscy definiować się kategorią CZŁOWIEK.
Piękno pojmuje na wzór rozumienia go przez Starożytnych Greków, dlatego tak wierzy, w kulturę jako całokształt, jako symbiozę sztuk wizualnych, muzycznych, literackich, sportowych, architektury, działalność edukacyjnej, dla niej to tożsamość kulturalna tworząca DNA społeczeństwa, elementy kodu, nierozerwalna całość.
linki:
https://www.youtube.com/watch?v=cOw-ZUcI80k ("Pozorność niezmąconej wody")
https://www.youtube.com/watch?v=E8VLGmS2Q0E (wirtualny katalog wystawy)
#SztukaKobiet #SztukaŁączy #SztukaŚląska #SztukaWspółczesna #Szoka #Wystawa #OpusUnicus #AkademiaWSB