top of page
Zdjęcie autoraOpus Unicus

SZOKA. Pod wspólnym niebem. / Pomiędzy niebami

Zaktualizowano: 15 lis

To wystawy malarstwa Iwony Szoka, zwracające uwagę na wartości, bliskie sercom i umysłom nas wszystkich, których myśli krążą pod wspólnym niebem. Artystka dotyka tematów ważnych, w subtelny sposób zwracając uwagę na to, co nurtuje współczesne społeczeństwo, żongluje symbolami takimi jak woda i powietrze nadając im również bardziej osobiste wartości. Poszukuje treści wspólnych w codzienności, by odnaleźć to, co nas łączy w świecie naszych osobistych i społecznych różnorodności.


SZOKA Iwona, Skąd pochodzą myśli.

To wytrawna symbolistka, która w delikatnych formach potrafi przedstawić poważne tematy, często bolesne, dotykające psychiki jednostek, współczesnych problemów, tęsknot. Inspiruje do pozytywnych zmian i walki o marzenia.


W takiej nietuzinkowej formie zapraszamy Państwa na wystawę. Nie zobaczycie jedynie rzędu sztalug ustawionych na baczność w dniu, w którym spotkacie się z artystką, będą to wyspy, na które zaprasza Was. W sposób naturalny - rozsiadając się na kanapie, czy w fotelu naprzeciwko obrazu, nawiązując z nim osobistą relację, prowadząc dyskurs.



O zaklętych myślach i symbolach w jej pracach mogli Państwo porozmawiać z artystką podczas XX Festiwalu Nauki Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz podczas wspaniałej uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa mistrzowi słowa Panu Jackowi Cyganowi, który również na pamiątkę tego wydarzenie został obdarowany przez Akademię WSB i artystkę obrazem "ROzMOWA chMUR", jak również na Stadionie Śląskim, podczas przełomowej wystawy otwierającej cykl, do którego zapraszam Gości - Artystów. Z zaklętą treścią jej malarstwa mogli Państwo spotkać się również podczas przełomowego Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki INTO czy Europejskiego Kongresu MŚP. Wystawa otwierała również I Edycję Festiwalu No Woman No Jazz / Jazz TV.


Iwona SZOKA to malarka, projektantka, działaczka społeczna m.in. na rzecz godnego miejsca kultury w życiu każdego z nas, propagatorka miłości do sztuk wszelakich i ich znaczenia w życiu codziennym, twórczyni Fundacji Opus Unicus, zaangażowana w działania wokół #SztukaŁączy #SztukaŚląska # SztukaKobiet #KulturaŚląska

Holistyczne postrzeganie rzeczywistości, zaszczepione szerokim wykształceniem, przenosi na swoje prace.

Prowadzi wykłady o znaczeniu sztuki w życiu codziennym. Jej myśli krążą pomiędzy niebem a przyziemnością. Poza wykształceniem artystycznym, miała przyjemność studiować historię sztuki, inżynierię budowlaną, ukończyła również prawo. Krzewi miłość do zdobywania wiedzy oraz poszukiwania radości w nauce, sztuce, sporcie, w zgłębianiu siebie. Inspiruje do realizacji marzeń, bez względu na wiek, płeć i pochodzenie.



SZOKA Iwona, Don Kichote... W stronę wolności

Tworzy w nurcie symbolizmu, nieobcy jest jej tonalizm, surrealizm oraz sztuka zaangażowana. Optymistka - rozkochana w sztukach wszelakich, mówi o swojej twórczości, iż niesiona jest muzyką i emocjami, żywiołami. Umiłowała wspaniałą współczesną muzyczną sztukę śląską , której wybitnym reprezentantem jest m.in. BIG BAND ŚLĄSKI , pod batutą Maestro Grzegorza Nagórskiego, uwielbia gitarę Grzegorza Kapołki i Dariusza Ziółka, wielokulturowe dzieła Michała Barańskiego. Kocha jazz, muzykę klasyczną, mówi, że nie ogranicza miłości do nazw, tak jak nie ogranicza sztuk wizualnych, pragnie je czuć.



Ukojenia i skrzydeł szuka we wspaniałych dźwiękach, które znajduje m.in. na płytach winylowych wydawanych przez wytwórnię AC RECORDS, pod bacznym okiem Adama Czerwińskiego . Jak mawia o tych produkcjach :

"Każda z nich to wyjątkowe dzieło sztuki, począwszy od najdrobniejszego dźwięku, po wspaniałe grafiki okładek płyt, to doskonałe połączenie sztuki muzycznej i sztuk wizualnych, mój codzienny deser na dzień dobry... i dobranoc".

Jej serce i umysł prowadzi żywioł powietrza - rozkochana w wolności. Kocha książki, na ich kartach spisano wszystkie historie świata, podobnie mówi o sztukach wizualnych, która stanowi dla niej przyczynek do rozmów o życiu - z różnych punktów widzenia.


Mawia, że jest feministką, ale nie walczącą z mężczyznami, doskonale czuje się w ich towarzystwie, dlatego, że jest im równa, a jej prywatne, społeczne i zawodowe życie świadczy o tym, nie mniej czyni zabiegi w imię innych kobiet, by i one mogły czuć się tak — jak ona — by uwierzyły w siebie i byśmy mogli wszyscy definiować się kategorią CZŁOWIEK oraz współpracować — głęboko wierzy, że moc jest w postrzeganiu świata z różnych perspektyw i wzajemnej współpracy. Pragnie, by współczesna sztuka kobiet nie była traktowana jako sztuka podziałów i walki płci, a głos kobiet wypowiadanych ustami sztuki w tematach wszelakich, nie tylko wokół płci.


SZOKA Iwona, We come from Venus... and Mars...

Piękno pojmuje na wzór rozumienia go przez Starożytnych Greków, dlatego tak wierzy, w kulturę jako całokształt, jako symbiozę sztuk wizualnych, muzycznych, literackich, sportowych, architektury, działalność edukacyjnej, dla niej to społeczna tożsamość kulturalna tworząca DNA społeczeństwa, elementy kodu, nierozerwalna całość.


Jej wystawa towarzyszyła Międzynarodowym Warsztatom Big Bandowym organizowanym przez unikatowy na skalę świata Big Band Śląski. Malarstwo Iwony Szoka zostało zaproszone do Filharmonii Narodowej w Warszawie, by towarzyszyć śmietance polskiego jazzu podczas koncertu poświęconego Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu - A STORY OD POLISH JAZZ (na scenie m.in. Adam Czerwiński, Grzegorz Nagórski, Krzesimir Dębski, Alicja Śmietana, Kajetan Galas, raperzy z Nowej Huty: Bzyk i Guzik).



linki:

https://www.youtube.com/watch?v=cOw-ZUcI80k ("Pozorność niezmąconej wody")



27 wyświetleń0 komentarzy

コメント


bottom of page