top of page

Kacper Bożek
Wybitny polski grafik związany z Katedrą Grafiki  ASP w Krakowie

Artysta urodzony w 1974 roku w Krakowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zrealizował pod skrzydłami profesora Stanisława Wejmana. Pracuje jako adiunkt w Pracowni Miedziorytu ASP Krakowskim gdzie dzieli się swoją wiedzą i talentem z kolejnymi pokoleniami. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora. Praca doktorska poświęcona była cyklowi grafik honorujących "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. 

Stypendysta Miasta Krakowa (2003). Laureat wielu nagród, między innymi Grand Prix w konkursie Grafika Roku (2002), Nagrody Specjalnej w konkursie Najlepsza Grafika Miesiąca organizowanym przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Krakowie (2008) oraz drugiej nagrodą w 7. konkursie Premio Leonardo Sciascia amateur d’estampes (2012–2013). Jego prace znaj­dują się w kolekcjach  prywatnych polskich i zagranicznych (aż po daleką po Japonię), jak również w zbiorach państwowych instytucji tj. Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i  u nas :-)

Uprawia m.in. renesansowe techniki wklęsłodruku-  akwafortę i  jej rozwinięcie - akwatintę oraz litografię.

Prezentował swoje prace na ponad 30 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. Jego serce często inspiruje literatura, o czym świadczą dwie teki grafik wykonane w oparciu o jego interpretację "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa i "Pamiętnik znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego.   

Niektóre z wystaw:
1998 Interprint: Students works presented in Poland, Ireland, Holand, USA and UK
2002 Salon d'Estampa, Madryd, Hiszpania
2011 Eastern European Printmakers Today, Muskat Studios Gallery, Brickbottom Gallery, Sommerville (USA) 2011 Amazing Things Art Center, Framingham (USA)
2012- 2013 Visible / Invisible. Print of the XXI Century. Jan Fejkiel Gallery Collection, Turchin Center for the Visual Arts (USA)
2013 I International Exhibition of Printmaking "In Search of the Lost Paradise", Metropolitan Curia of Granada , Hiszpania
2015 5th Guanlan International Print Biennial, Chiny
2016 1st International Academic Printmaking Alliance Invitational Exhibition, Taimaio Art Gallery - The Imperial Ancestral Temple Art Museum, Forbidden City, Pekin, Chiny
2018 9th Intenational Printmaking Biennial of Douro, Portugalia
2018 6th Bienal Internacional de Grabado Aguafuerte, Hiszpania
2019 7th Guanlan International Print Biennial, China
2019 Reality and her fantasies. Contemporary Polish Printmakers. Reykjanes Art Museum/ Jan Fejkiel Gallery, Islandia
2019 2nd International Print Biennale, Yerevan, Armenia
2019 Exchange Exhibition of Polish Printmaking, CAFA Art Museum, Pekin, Chiny
2019 The Krakow Art Salon; Second Edition
2020 VII Bienal Internacional de Grabado Aquaferte, Hiszpania
2020 11th Kochi International Triennial, Japonia

bottom of page