top of page

Zbigniew Czop
Grafik, rysownik, malarz, rzeźbiarz, architekt wnętrz.

Zbigniew Czop- Artysta wszechstronny. Urodził się w Nowym Sączu w 1943 r. Studiował na krakowskiej ASP (1966 - 1971) na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybis i prof. Tadeusza Kantora. Pracę dyplomową na wydziale grafiki w pracowni prof. Mieczysława Wejmana obronił w 1978 r. W trakcie studiów uczestniczył w działalności kabaretu „Cyrulik” w Akademii Medycznej w Krakowie. Był też słuchaczem wykładów z psychiatrii prof. Antoniego Kępińskiego.

Zbigniew Czop to artysta o szerokich zainteresowaniach. Główną rolę odgrywa w jego twórczości grafika warsztatowa i rzadko dziś uprawiana szlachetna technika miedziorytu. Ponadto zajmował się grafiką reklamową, książkową, architekturą wnętrz, malarstwem ściennym, sztalugowym i rzeźbą.

Artysta jest członkiem Zarządu Fundacji Kultury Polskiej w Warszawie. W 2012 r. został członkiem Rady Artystycznej Międzynarodowej Akademii Sztuki – Zakopane.

Artysta przez wielkie A. Z pod jego ręki wyszły wyjątkowe grafiki. Jego warsztat zarówno miedziorytniczy jak i rysunkowy jest na bardzo wysokim poziomie o czym świadczą dopracowane detale. Jego erotyki bez zbędnej wulgarności kuszą widza. Tworzył prace moralizatorskie takie jak "Trudna Pedagogika" czy cykle "Między Japonią a Krakowem"

Z przyjemnością informujemy, iż w naszej kolekcji obejrzeć mogą Państwo prawie wszystkie grafiki jakie wyszły z pod ręki mistrza. A są ich dziesiątki. Prace Zbigniewa Czopa będzie można obejrzeć na indywidualnej wystawie w OPUS UNICUS Gallery of Art już w nadchodzące wakacje.

Będziecie mieli przyjemność obejrzeć wybitne grafiki warsztatowe, wykonane w starym dobrym stylu. Obiekty wykonane ręcznie, które powstały nie w komputerze, a głowie artysty i wyrzeźbione zostały w negatywie, linia po linii, kropka po kropce, ręcznie w miedzi, a następnie przeniesione jako odbitka w pozytywie. Grafika warsztatowa to nie tylko sztuka tworzenia i umiejętność przełożenia myśli w materię, to sztuka wyobraźni na najwyższym poziomie, tworzona w lustrzanym odbiciu.

bottom of page